tasr
EKONOMIKA

Ford plánuje zrušiť v Nemecku viac ako 5000 pracovných miest

Americká automobilka Ford v piatok uviedla, že plánuje zrušiť „viac ako 5000“ pracovných miest v Nemecku v rámci reštrukturalizácie, ktorej cieľom je návrat k zisku v európskych prevádzkach. Automobilka by chcela zrušiť miesta prostredníctvom dobrovoľných výpovedí zamestnancov a odchodov do predčasného dôchodku.

Podľa hovorkyne je cieľom Fordu zredukovať viac ako 5000 pracovných miest čo „najsociálnejšie zodpovedným spôsobom“. Nespresnila pritom, ako sa škrty rozdelia medzi závody Fordu v Kolíne, Aachene a Saarlouise. Zamestnanci spoločnosti Ford Germany boli o rozhodnutí informovaní v piatok s tým, že automobilka už v januári upozornila na zrušenie „tisícov“ pracovných miest v stratovej európskej divízii.

Všetky dôležité kauzy Mariána Kočnera

Ford zamestnáva v celej Európe približne 53.000 ľudí, z toho zhruba 24.000 v Nemecku. K reštrukturalizácii dochádza v čase rozsiahlych zmien vo svetovom automobilovom priemysle, ktorý prechádza na výrobu ekologickejších a inteligentnejších áut budúcnosti a ustupuje od naftových vozidiel, keďže znečisťujú životné prostredie a dopyt po nich klesá.

Ford, druhý najväčší výrobca automobilov v USA minulý rok oznámil, že zastaví výrobu takmer všetkých sedanov a malých automobilov v USA. A v Spojenom kráľovstve plánuje zrušiť 1150 pracovných miest. Vo Francúzsku skupina zatvorí závod na výrobu prevodoviek v blízkosti Bordeaux, ktorý bude stáť 800 pracovných miest. V Rusku zase začne strategickú revíziu svojho spoločného podniku Ford Sollers.

SÚVISIACE

Načítava sa...

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info