fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Prieskum: Väčšina Slovákov by chcela, aby EÚ mala vlastné ozbrojené sily

Takmer 80 percent Slovákov si myslí, že by Európska únia (EÚ) mala vytvárať spoločné ozbrojené sily na ochranu pred vonkajším ohrozením krajiny. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu, ktorý pre Zastúpenie Európskej komisie (EK) na Slovensku vypracovala v januári agentúra Focus. Väčšina respondentov v ňom uviedla, že by EÚ niečo mala robiť pri každej z možností.

Podľa vedúceho Zastúpenia EK na Slovensku Ladislava Mika ide o veľký paradox. „Na jednej strane je všeobecný diskurz, že Únia rozpráva do všetkého a nemala by. Ale keď sa opýtate, čo by mala robiť, tak pri úplne všetkých položkách sa väčšina zhodla, že by v tejto oblasti EÚ niečo robiť mala,“ konštatoval. Za najzaujímavejšiu považuje práve uvedenú vysokú podporu spoločných ozbrojených síl.

Ešte väčšiu podporu získali položky „umožniť pracovať a podnikať občanom Slovenska v celej EÚ bez rozdielov“, „presadzovať rovnaké právne postavenie občanov Slovenska v rámci celej EÚ a rovnaké postavenie obyvateľov krajín EÚ na Slovensku“ a „chrániť naše úspory v bankách a finančných inštitúciách“.

Viac ako tri štvrtiny opýtaných si tiež napríklad myslia, že by sa EÚ mala zasadzovať o dodržiavanie demokracie a ľudských práv na Slovensku alebo zasahovať na Slovensku proti skorumpovaným politikom a podnikateľom a presadzovať vyššiu transparentnosť vo verejnej aj súkromnej sfére.

Medzi kompetencie s najmenšou podporou patrí „určovať základné sociálne práva“, ktorú podporuje 71 percent, a „vytvárať jednotné pravidlá v oblasti migrácie obyvateľov EÚ, ako aj obyvateľov tretích krajín platné aj na Slovensku“, s ktorou súhlasí 66 percent respondentov.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info