HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Rusko plánuje vyvinúť vlastný segment svetovej počítačovej siete

Dolná komora ruského parlamentu (Štátna duma) schválila v utorok v prvom čítaní návrh zákona, ktorý umožní v rámci krajiny vytvoriť samostatnú časť svetovej počítačovej siete, informovala agentúra AP.

Podporovatelia návrhu tvrdia, že je nevyhnutný pre prípad, keby Rusko odpojili od svetovej počítačovej siete. Odporcovia sa však boja, že opatrenie povedie k rozsiahlej cenzúre.

Podľa návrhu zákona bude tok všetkých internetových dát prúdiť cez servery nachádzajúce sa na území Ruska. Virtuálne privátne siete (VPN) budú tým pádom neúčinné. Legislatíva tiež zahŕňa zriadenie pobočky Federálnej služby pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor), ktorá bude dátové prenosy kontrolovať.

Členka hornej komory ruského parlamentu Ljudmila Bokovová vyjadrila obavu, že Rusko môže byť odpojené od svetovej počítačovej siete, ak USA uplatnia opatrenia v oblasti kybernetickej bezpečnosti.

Kritici podľa AP tvrdia, že návrh zákona vytvorí blokádu podobnú systému Veľký čínsky firewall, ktorý obyvateľom Číny zabraňuje v prístupe k internetovým službám.

SÚVISIACE

Načítava sa...

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info