fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2019

Nie je isté, či voľba ústavných sudcov prebehne, či ju vládna koalícia nezablokuje, tvrdí Milan Krajniak

FB Milan Krajniak

Slovensko v týchto dňoch žije voľbou ústavných sudcov. Najviac sledované bolo samozrejme vypočúvanie Róberta Fica. Vy sám ste však predtým než sa v NR SR hlasovalo o zmene zákona výberu ústavných sudcov, priniesli vo svojom blogu pohľad, ktorý hovoril o spore medzi liberálmi a konzervatívcami. O čom je teda súčasná voľba ústavných sudcov?

Nie je isté, či voľba ústavných sudcov vôbec prebehne, a či ju vládna koalícia nezablokuje. V popredí žiaľ nie sú odborné a hodnotové otázky, ale politické záležitosti. Jednotlivé vládne strany kalkulujú s tým, či im vyhovuje viac súčasný prezident alebo nejaký budúci. Osobne mám našťastie zo zoznamu kandidátov koho voliť. Je tam viacero kandidátov, ktorí spĺňajú moje odborne aj hodnotové kritériá. Začiatkom budúceho týždňa sa na klube Sme rodina dohodneme, ktorým kandidátom dáme svoj hlas, budeme zvažovať aj šance jednotlivých kandidátov.

Do prezidentskej kampane vstúpil Maroš Šefčovič, ale i Martin Daňo. Vy sám ste zvolil nekonfrontačný štýl kampane. Zároveň sa stupňuje tlak na zdanie sa niektorých kandidátov v prospech „silnejších“ na jednej aj druhej strane politického spektra. Uvažujete o tom, že by ste sa vzdali v prospech niekoho ešte v prvom kole?

Dostal som mandát od viac ako 25 tisíc ľudí, aby som kandidoval na prezidenta a presadzoval program konkrétnej pomoci prezidenta ľuďom. Mám mandát, aby som presadzoval exekučnú amnestiu, rodičovský bonus a daňovú spravodlivosť, nie mandát na politické zákulisné hry. Väčšina voličov sa bude rozhodovať až tesne pred voľbami, preto sa určite nevzdám a budem ich získavať pre svoju predstavu, ako môže prezident pomáhať ľuďom konkrétnymi činmi.

Nedávno ste uverejnili tabuľku a status o tom ako Orbánova politika pomáha ľuďom, nebol to jediný status, kde poukazujete na ekonomické problémy bežných ľudí. Čo dnes považujte za hľadiska daní alebo sociálnej politiky za najdôležitejšie, čo by sa malo zmeniť v prístupe vlády?

Najdôležitejšie je zmeniť pomer, ktorým sa prerozdeľuje ekonomický blahobyt na Slovensku medzi ľudí, firmy a štát. Dnes je to 40 percent pre ľudí, 50 percent pre firmy a 10 percent pre štát. Môj cieľ je, aby to bolo minimálne tak, ako je to v porovnateľnom Slovinsku, kde je to 50 percent pre ľudí, 40 percent pre firmy, 10 percent pre štát. Ak sa to podarí, pre zamestnaných ľudí to bude znamenať o 200 eur v čistom navyše. To pocíti pozitívne každá slovenská rodina.

Sme rodina ušla od volieb 2016 dlhú cestu, z protestného hnutia sa stala strana, s ktorou uvažujú mnohí v budúcich koalíciách. Kde je dnes hodnotovo vaše hnutie?

Sme sociálnou stranou, ktorá bráni overené hodnoty, ako je napríklad rodina alebo národný štát.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info