HLAVNÝ DENNÍK
PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2019

Neuvažujem o vzdávaní sa v prospech niekoho. Bolo by to bezcharakterné, tvrdí Juraj Zábojník

Vznik portálu HLAVNÝ DENNÍK bol aj spojený s nosným seriálom „prezidentských rozhovorov“ s jednotlivými kandidátmi z kresťanského, sociálno-konzervatívneho a národného prostredia. Mesiac od nášho vzniku sme sa logicky rozhodli pre druhé kolo otázok. Tentokrát sa viac budeme venovať individuálnym otázkam na aktuálnu politickú situáciu na Slovensku. Prvých odpovedí sa ujal nezávislý občiansky kandidát Juraj Zábojník.

 

Slovenskom aktuálne rezonuje kauza komunikácie Aleny Zsuzsovej s mnohými politikmi, najmedializovanejšia spomedzi nich je tá s podpredsedom NR SR Martinom Glváčom. Mal by podľa vás M. Glváč odstúpiť z postu podredsedu NR SR?

Sociálne siete sú na to aby ľudia komunikovali. Ak vám niekto napíše a vy slušne odpovedáte, nedopúšťate sa ničoho zlého, keby ste komunikovali aj s osobou dopúšťajúcou sa trestnej činnosti, pretože to nemôžete vedieť. Otázne je ako sa ten dialóg rozvíja ďalej a do akej úrovne sa posunie. Je potom na príslušných orgánoch, aby to posúdili a v prípade pána Glváča je to jasné, kto to má posudzovať. Sú to výbory Národnej rady a politické orgány a samozrejme ak by tam bolo aj niečo iné, tak orgány činné v trestnom konaní. Je tu jedna dôležitá vec a to, že pán Glváč je osoba verejne činná, platená z daní občanov našej krajiny a preto by mali byť o všetkom ako to v skutočnosti bolo aj informovaní. Ak by to tak nebolo, bolo by to veľmi zlé a voči občanom neprijateľné. Dúfam že sa veci veľmi rýchlo vysvetlia a bude sa vedieť aká je pravda. Potom by mali nasledovať kroky, či má dotyčná osoba odstúpiť z funkcie alebo nie.

Na nedávnej tlačovej konferencii ste oznámili úspešné vyzbieranie podpisov pod vašu kandidatúru. Práve v tom týždni tiež oznámil kandidatúru Maroš Šefčovič. Aké dôsledky to bude podľa vás mať na
predvolebnú prezidentskú kampaň a ktorí kandidáti sa  môžu cítiť ohrození?

Rovnosť šancí pre všetkých je veľká neznáma. Nikto dnes nevie ako to bude, kto sa kde posunie a prieskumné agentúry ma nezaujímajú. Ľudia sa z toho smejú, pretože dať neznámej osobe 20 percent a snažiť sa všetkým nanútiť, že kto bude prezident je urážaním inteligencie nášho národa. Čudujem sa, že vôbec toto dávajú do éteru. Ale to je tiež dôvod, prečo kandidujem…ako som povedal aj na tlačovke, že nenormálne veci sa začali stávať normálnymi. Pán Maroš Šefčovič mňa určite neohrozuje, pretože si myslím, že ohrozuje skôr sám seba. Ja som si vypočul za 11 mesiacov názor ľudí nielen na vedenie Európskej únie, ale aj na posledné roky vládnutia v našej krajine a preto ja to vidím trošku inak, ako možno on. V každom prípade mu držím palce, lebo nebude to mať tiež jednoduché.

Róbert Švec – jeden z kandidátov na prezidenta, včera oznámil, že je ochotný uvažovať o stiahnutí svojej kandidatúry. Zdôvodnil to tým, že je za dohodu na jednom kandidátovi v národnom a kresťanskom prostredí, tiež hovorí o okrúhlom stole. Prijali by ste také pozvanie k zjednoteniu sa na spoločnej podpore pre jedného národného a kresťanského kandidáta?

Neviem kto je Róbert Švec a nikdy som ho pri stovke mojich výjazdov po Slovensku a 14 hodinách diskusiách denne s občanmi na uliciach kde bolo etablovaných najviac ľudí nestretol. Pri všetkej úcte k nemu, naozaj neviem kto to je. Ja som Juraj Zábojník, bývalý riaditeľ Úradu ochrany ústavných činiteľov a diplomatických misií s nemalými životnými skúsenosťami, ktorého poznajú najväčšie špičky svetových bezpečnostných služieb s najväčším kreditom. Vedia o mne, že som desiatky rokov v bezpečnostnej politike. Som v médiách známy vyše 20 rokov a to nielen v našich ale aj v zahraničných. Čelil som rôznym hrozbám, pretože téma v ktorej som bol angažovaný a stále aj som je celosvetovo veľmi vážna. Ide o medzinárodný terorizmus a medzinárodná migrácia a organizovaný zločin sú taktiež veľmi vážne otázky. Ja som si vypočul tisíce ľudí po Slovensku a dal som im slovo, že to dotiahnem. Oni mi sľúbili, že ma podporia. Takže ani len neuvažujem o nejakom vzdávaní sa v prospech niekoho. Musíte uznať, že by to bolo z mojej strany bezcharakterné. Tie podpisy ktoré som dostal si nesmierne vážim a nedali mi ich preto, aby som ich sklamal. To nikdy neurobím. Uvidíme čo bude v druhom kole. Ja hypoteticky neuvažujem…idem za cieľom a ten je v tejto chvíli iba jeden. Chcem byť prezidentom občanov našej krajiny a pomáhať im ako budem môcť, ak dostanem od nich podporu.

Vy sám pochádzate z prostredia bezpečnostnej komunity na Slovensku. Posledná správa Najvyššieho  kontrolného úradu z preverovania ministerstva obrany hovorí, že na obrane došlo k mnohým pochybeniam a SNS je takmer finančné a bezpečnostné riziko pre tento rezort. Ako vnímate pôsobenie
tejto strany na ministerstve alebo dokonca v SIS?

Znova sa vraciam k termínu, že idem do toho, lebo sa nenormálne veci stali normálnymi. Ignorancia orgánov, inštitúcii, ktoré majú povinnosť zisťovať porušenie zákona a okamžite aj konať. To čo sa deje v poslednom období na ministerstve obrany ma znepokojuje a malo by aj tých, ktorí za tento rezort zodpovedajú. Často ich vidieť v televízii ako doslova koktajú, keď sa ich predstavitelia médií na niečo opýtajú. Netreba zabúdať na to, že spravodlivosti to niekedy trvá dlhšie, kým príde do cieľa ale o to viac to potom bolí. Pomaly sa to rozbieha. Už boli odsúdení aj bývalí ministri a bude ich ešte viac. Presne to čo roky hovorím, sa postupne plní. A tým posluhovačom záujmových skupín, ktoré riadia politické strany dám len jednu radu. Myslite na svoje rodiny a deti, pretože ak sa na to príde…a to skôr či neskôr určite áno, zostanete v tom úplne, ale úplne sami a k ničomu vám budú aj vaše omrvinky, ktoré ste z toho mali. Pretože tieto kauzy s rôznymi súťažami a rozdávaním finančných prostriedkov pochybným subjektom tak smrdia, že ich cítia až v tretích krajinách sveta. Musí sa to všetko vyšetriť a ľudia musia byť braní k zodpovednosti. Táto doslova nenásytnosť po materiálnych hodnotách už nemá hraníc. Je to pliaga, ktorá sa dostala do krvi mnohým ľuďom medzi nami a preto sa s tým musí skončiť. Záverom už len jedno, že ľudia všetko vidia a pevne verím, že už takýto parlament po voľbách o rok nebude.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info