HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Nemecký líder AfD varuje spolustraníkov pred unáhlenou snahou o odchod z EÚ

TASR

Hamburg 13. januára (TASR) – Spolupredseda krajne pravicovej Alternatívy pre Nemecko (AfD) Alexander Gauland varoval v nedeľu členov svojej strany, aby sa nedomáhali konkrétneho časového rámca pre odchod Nemecka z Európskej únie.

„Nemyslím si, že je rozumné ísť do volieb s maximalistickou požiadavkou,“ povedal podľa agentúry DPA delegátom straníckeho zjazdu, ktorý sa tento víkend koná vo východonemeckom meste Riesa.

Keby odchod Británie z eurobloku spôsobil na krátky čas zmätok a ekonomické problémy, mohlo by to mať negatívny vplyv na nemeckých voličov v nastávajúcich voľbách, nechal sa počuť Gauland.

Približne 500 delegátov zjazdu rokuje do pondelka o programe pre voľby do Európskeho parlamentu, ktoré budú koncom mája tohto roku – vrátane výberu kandidátov a postojov strany AfD k najdôležitejším problémom.

Zjazd posudzuje aj podporu pre možný výstup Nemecka z Európskej únie, tzv. dexit, v prípade, že v eurobloku nedôjde k určitým reformám. Programový výbor AfD už vypracoval aj koncepciu, ktorá počíta s nemeckým „euroodchodom“ v priebehu najbližších piatich rokov.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info