Škodlivá ťažba kryptomien bola epidémiou roku 2018
12 | 01 | 2019 I

Bratislava 12. januára (TASR) - V roku 2018 prepukla celosvetová epidémia v škodlivej ťažbe kryptomien. Zaznamenaný počet útokov vzrástol o viac ako 83 %, pričom online útoky zasiahli viac ako päť miliónov používateľov v prvých troch kvartáloch roku 2018, v porovnaní s 2,7 milióna v tom istom období v roku 2017. Hlavným hnacím motorom bola podľa expertov Kaspersky Lab inštalácia a používanie nelicencovaného softvéru a obsahu.



Vlani dokonca škodlivá ťažba kryptomien prevládala nad hlavnou hrozbou posledných rokov - ransomvérom. Počet používateľov internetu, ktorí sa stali obeťou útoku škodlivého softvéru zameraného na ťažbu kryptomien, sa v prvej polovici roka neustále zvyšoval. Napadnutých bolo približne 1,2 milióna používateľov mesačne, pričom tieto útoky vyvrcholili v marci.

Experti spoločnosti skúmali ekonomické pozadie tohto náhleho ošiaľu v oblasti škodlivej ťažby kryptomien, aby zistili, čo spôsobilo globálny rozmach tejto hrozby. Analyzovali regulačnú štruktúru, ceny elektrickej energie v top desiatich krajinách, na ktoré sa ťažiari kryptomien zameriavali najčastejšie, a hlavné infekčné vektory pre populárne typy malvéru.

Z analýzy vyplýva, že ani legislatíva o kryptomenách, ani náklady na energiu nemajú významný vplyv na šírenie škodlivého ťažobného malvéru. Vyšetrovanie jednotlivých skupín malvéru však odhalilo, že útočníci väčšinou infikovali zariadenia tým, že navádzali používateľov, aby si inštalovali pirátsky softvér a nelicencovaný obsah.