fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
EKONOMIKA

Zdravotné poisťovne posielajú naspäť doplatky za lieky

Pixabay

Bratislava 20. decembra (TASR) – Zdravotné poisťovne opäť vracajú poistencom peniaze v rámci ochranného limitu na doplatky za lieky. Takmer 228.000 ľuďom posielajú za tretí kvartál tohto roka naspäť okolo 4,64 milióna eur. Poistenci ich dostávajú automaticky na účet alebo poukážkou, nie je potrebné o ne žiadať.

Všeobecná zdravotná poisťovňa vracia doplatky za lieky 168.413 poistencom v sume vyše 3,4 milióna eur, priblížila štátna zdravotná poisťovňa. Najvyššia suma je 467,77 eura.
Zdravotná poisťovňa Dôvera pošle naspäť peniaze za lieky 48.000 poistencom, ide o sumu vo výške viac ako jeden milión eur. Najvyššia vrátená suma je 697 eur zdravotne postihnutej žene, priblížil jej PR špecialista Matej Štepianský.

Union zdravotná poisťovňa vracia doplatky za lieky 11.539 poistencom, ktorým vyplatí 248.407,96 eura. Najvyššia vrátená suma za tento kvartál je 534,35 eura, doplnil hovorca poisťovne Matej Neumann.
Výška limitu spoluúčasti sa zmenila od 1. novembra u starobných dôchodcov na 30 eur. Týka sa všetkých dôchodcov bez ohľadu na výšku dôchodku. Výška limitu spoluúčasti sa u invalidných dôchodcov a u držiteľov preukazu ZŤP znížila na 12 eur. Limit spoluúčasti sa po novom zvýšil pre všetky deti do dovŕšenia šesť rokov na desať eur a u detí do dovŕšenia šesť rokov s preukazom ZŤP ostal nulový.

Ochranný limit sa vzťahuje na všetky lieky, ktorých úhradu čiastočne hradí poisťovňa. Treba však pamätať na to, že do limitu sa započítava doplatok za najlacnejšiu verziu lieku na trhu. Pokiaľ suma nepresiahne tri eurá, zdravotná poisťovňa ju pripočíta v ďalšom kvartáli.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info