fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Kurdské milície v Sýrii budú po odchode Američanov pochované v zákopoch

Ankara 20. decembra (TASR) – Kurdské milície na východ od Eufratu budú pochované vo svojich zákopoch a tuneloch. Vyhlásil to turecký minister obrany Hulusi Akar v súvislosti s plánom amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončiť vojenskú prítomnosť USA v Sýrii. Informovala o tom vo štvrtok agentúra Reuters s odvolaním sa na správy tureckej štátnej agentúry Anadolu.

„Môžu kopať tunely alebo zákopy, ak chcú, môžu ísť pokojne pod zem, avšak keď príde čas, budú pochovaní v zákopoch, ktoré sami vykopali,“ vyhlásil Akar. Reagoval tak na informácie o tom, že kurdské jednotky aktívne kopú tunely a zákopy v oblasti okolo mesta Manbidž a na východ od rieky Eufrat. K danému vyhláseniu došlo podľa agentúry v kontexte plánovaného odchodu amerických vojsk zo Sýrie.

Biely dom v stredu oznámil, že zo Sýrie bude stiahnutých všetkých približne 2000 príslušníkov amerických pozemných síl, pričom tento proces sa už začal. Trump svoje rozhodnutie zdôvodnil tým, že sa už podarilo naplniť cieľ americkej vojenskej prítomnosti v Sýrii – porážku extrémistickej organizácie Islamský štát (IS).
Veľké územia severnej Sýrie pri hranici s Tureckom ovládajú kurdské Oddiely ľudovej sebaobrany (YPG). Ankara sa domnieva, že kurdské milície sú napojené na organizáciu Strana kurdských pracujúcich (PKK), ktorá je v Turecku zakázaná. Washington považuje YPG za svojich spojencov v boji proti Islamskému štátu v Sýrii.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info