fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Francúzska vláda pripravila zákon reagujúci na požiadavky hnutia žltých viest

REUTERS/Eric Gaillard

Paríž 19. decembra (TASR) – Francúzska vláda v stredu v „rekordne krátkom čase“ pripravila zákon, ktorý má zaviesť do praxe ústupky prezidenta Emmanuela Macrona hnutiu tzv. „žltých viest“, informovala agentúra DPA.

Vláda návrh zákona prerokovala v stredu ráno, aby ho mohla predložiť parlamentu, povedal jej hovorca Benjamin Griveaux.
Macron v úsilí zastaviť rozmáhajúce sa protesty spojené s pouličnými nepokojmi prisľúbil opatrenia na zlepšenie finančnej situácie chudobnejších vrstiev obyvateľstva.
Griveaux povedal, že zvýšenie miezd o 100 eur pre pracovníkov s nízkym príjmom bude prínosom pre 3,8 až päť miliónov domácností. Ďalšie takmer štyri milióny domácností získajú ročne 325 eur po znovuzavedení daňových výnimiek pre seniorov s dôchodkom nižším ako 2000 eur mesačne.
Zákon takisto zahŕňa Macronove sľuby povoliť zamestnávateľom vyplácať koncoročné prémie bez daňovej povinnosti a oslobodiť príjem za prácu nadčas od daní a sociálnych odvodov.
Griveaux oznámil, že v oblasti ďalších požiadaviek protestujúcich vyžadujúcich si dlhodobejší proces rokovaní by vláda mala priniesť konkrétne rozhodnutia koncom marca alebo začiatkom apríla.
Protesty a blokády ciest vo Francúzsku sa začali 17. novembra, keď ľudia oblečení do reflexných žltých viest demonštrovali proti rastúcim cenám pohonných hmôt. Postupne prerástli do masového hnutia proti zvyšujúcim sa životným nákladom, ktoré prezidenta Emmanuela Macrona obviňuje, že je prezidentom bohatých.
Na protestoch sa v sobotu 15. decembra zúčastnilo odhadom 66.000 osôb, čo je o polovicu menej ako pri demonštráciách spred týždňa.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info