Marian Kollár: Policajné kontroly v ordináciách dehonestujú a ponižujú lekárov
11 | 03 | 2021 I Jozef Uhlárik

Policajné kontroly všeobecných lekárov v Košickom kraji prekvapili nielen ľudí v ordináciách, ale aj ich samotných. Slovenská lekárska komora sa preto rozhodla zorganizovať brífing, ktorého tlačovú správu zverejnila aj na sociálnej sieti.


Všeobecní lekári v Košickom kraji zostali minulý týždeň prekvapení, keď im na dvere ordinácie zaklopala polícia. Keď sa dozvedeli, že za tým stojí košická župa, zostali doslova šokovaní. Dnes sa ku „kontrolnému aktu“ polície vyjadrila aj Slovenská lekárska komora. Kontroly všeobecných lekárov policajtami v civile považuje za demonštráciu hrubej sily. Komora preto dáva podnet
Policajná inšpekcia začala preverovať zásah pri zadržaní Petra Brhela
02 | 02 | 2021 | sefredaktor
ministerstva vnútra.

Namiesto vďaky či tolerancie represia


Policajné kontroly s cieľom zistiť, či sú lekári prítomní na svojich pracoviskách, považuje Slovenská lekárska komora (SLK) za dehonestujúce a ponižujúce. Navyše v období, keď denne nasadzujú svoje zdravie a životy za svojich pacientov.

„Dnes už poznáme aj výsledky týchto kontrol, ktoré nás nijako neprekvapili. A to, že 96 percent lekárov bolo vo svojich ambulanciách. My opakovane tvrdíme, že lekári sú v drvivej väčšine na svojich pracoviskách. Ak sa im pacienti nevedia dovolať, neznamená to, že nie sú v ambulanciách,“ konštatuje Marian Kollár, šéf SLK

„Bežná návštevnosť u všeobecných lekárov je okolo 60 - 70 pacientov denne. Ak si k tomu narátame desiatky telefonátov, asi netreba zdôrazňovať, ako sú títo lekári preťažení. Je smutné, že namiesto vďaky či aspoň trochu tolerancie sa dočkajú len represií a dehonestácie. Nevraviac o tom, že kontroly boli pre viacerých lekárov a ich sestričky veľmi nepríjemným a stresujúcim zážitkom,“ dodal.


Kriminálka zasahuje


Kollár je presvedčený, že by asi nikomu nepadlo dobre keby mu na dvere kancelárie zaklopal policajt v civile a ukázal preukaz, že je z kriminálky. „Považujeme to za demonštráciu hrubej sily,“ hovorí.

SLK sa preto rozhodla dať podnet Úradu inšpekčnej služby na prešetrenie, či kontroly ambulancií príslušníkmi kriminálnej polície nebol protiprávny. „Množia sa tiež prípady, keď sú sestričky zo špecializovaných ambulancií prevelené v rámci núdzového stavu do nemocníc na výpomoc pre covidové oddelenia. Nespochybňujeme v žiadnom prípade právo kompetentných využiť možnosť presunu zdravotníckych pracovníkov na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti vo výnimočných situáciách. Všetci tiež chápeme, že situácia je vážna a zdravotníckeho personálu nie je nikde dostatok,“ pridáva Marian Kollár.

Škandál: V Košickom kraji policajti kontrolujú či sú lekári v práci! Vraj na žiadosť župy
Toto tu ešte nebolo. Podľa niektorých všeobecných lekárov z východu Slovenska chodia policajti do ich ambulancií. Kontrolujú, či sú v práci. Požiadať ich o to mala košická župa. Čítať ďalej
05 | 03 | 2021 | Jozef Uhlárik

SLK vyzýva kompetentných, aby prijali jasné pravidlá


Podľa zákona je poskytovateľ zdravotnej starostlivosti povinný prevádzkovať ambulanciu v súlade s požiadavkami na personálne zabezpečene ambulancie (spravidla jeden lekár a jedna sestra). „Bez sestry nemôže byť ambulancia prevádzkovaná, pretože lekár nemôže sám ambulovať. Čo to v praxi znamená? Buď si musí nájsť inú, a otázka je, kde ju vziať, alebo jednoducho musí lekár ordináciu zavrieť,“ prízvukuje šéf SLK a dodáva:

„A sme späť v začarovanom kruhu – na jednej strane tvrdíme, že ambulantný sektor je životne dôležitý v boji s pandémiou, pretože práve tu by sme mali odchytiť maximum pacientov, aby sme nezaťažovali nemocnice, ale na druhej strane takto doslova ohrozujeme ich fungovanie.“

SLK preto vyzýva kompetentných, aby prijali jasné pravidlá a nariadili pracovnú povinnosť tak, aby to neohrozovalo samotnú podstatu nášho boja s pandémiou a zbytočne nesťažovalo fungovanie už aj tak preťažených ambulancií.

Desivé: Lekári v nemocniciach už musia rozhodovať, kto ešte má šancu na život a kto nie
Situácia v našich nemocniciach je už kritická a denne v nich zomiera takmer stovka pacientov na COVID-19. Lekári sa už musia rozhodovať, koho na prístroje napoja, a kto už nemá šancu žiť. Čítať ďalej
27 | 02 | 2021 | Jozef Uhlárik