fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Kedy bude v lekárňach ivermektín na liečenie kovidu?

Ilustračné foto / Pixabay

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) takmer pred mesiacom rozhodol, že na Covid-19 je možné používať aj liek Ivermectin, ktorý sa zatiaľ na Slovensku kúpiť nedá. V Rakúsku ho kúpite za neuveriteľných 64 eur. Kedy bude dostupný na území SR? Informuje portál Bratislava.zoznam.

Vo verejných lekárňach v Bratislave sa podávajú protichodné informácie, keďže lekárne nemajú jasno v tom, či liek môžu alebo nemôžu objednávať. Niektoré menšie lekárne v Petržalke a Starom Meste potvrdili, že liek objednali a čakajú naňho, pričom iné tvrdili, že ho nemajú a ani ho mať nebudú.

Problémom je to, že každá lekáreň si rozhodnutie ministerstva zdravotníctva vysvetľuje po svojom. Na stránke ministerstva zdravotníctva bola dňa 27. 1. 2021 publikovaná tlačová správa, v ktorej sa okrem iného píše: „Ministerstvo zdravotníctva vydalo povolenie terapeutického použitia neregistrovaného lieku Ivermectin pre potreby zdravotníckych zariadení. Na obdobie 6 mesiacov tak platí povolenie pre nemocničné zariadenia i ambulancie. Hlavnou indikáciou Ivermectinu je profylaxia a liečba pacientov s COVID 19. Liek bude dostupný okrem nemocníc aj v lekárňach na lekársky predpis,“ píše sa v správe.

Danko: Rusi najprv uspokoja dopyt štátov, ktoré nerobia hystériu okolo káuz ako je Navaľnyj

„Momentálne liekom Ivermectin naša distribučná spoločnosť nedisponuje. Liek Ivermectin na Slovensku nie je registrovaný, ale na základe povolenia Ministerstva zdravotníctva budeme v dohľadnej dobe mať dané liečivo k dispozícií,“ vyhlásila hovorkyňa spoločnosti UNIPHARMA Alexandra Pechová.

Liek sa už používa v slovenských nemocniciach u pacientov s koronavírusom, pričom ho zabezpečil priamo rezort. Ministerstvo zdravotníctva včera na sociálnej sieti informovalo, že na Slovensko by malo byť dodaných ďalších 9-tisíc kusov pre nemocnice a dokonca aj pre verejné lekárne.

Niektorí Slováci sa ho snažia zohnať ako sa len dá. Mnohí vycestovali do Rakúska, kde je voľne dostupný v lekárňach. Avšak veľký rozdiel tu zohráva cena. Kým Rakúšania za Scabioral s touto účinnou látkou zaplatia 10 eur, cudzincov vyjde balenie 4 tabliet až na 64 eur.

Niektorí skúsili ísť na to inak, pričom si liek objednali poštou. Avšak ten sa k nim nedostal, pretože finančná správa všetky zásielky zadržala, argumentujúc, že liek nie je registrovaný na Slovensku.

Kotleba: Ani totalitná Matovičova vláda nemôže nútiť ľudí do očkovania

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info