fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Stern: Rusko vyhostilo nemeckého, švédskeho a poľského diplomata

Navaľnyj FOTO: TASR/AP

Po protestoch proti uväzneniu odporcu Kremľa Alexeja Navaľného a proti prezidentovi Vladimírovi Putinovi Rusko vyhostilo troch diplomatov – z Ruska, Poľska a Švédska, informuje Stern.

  Ide o diplomatov zo švédskeho a z poľského konzulátu v Petrohrade a zamestnanca nemeckého veľvyslanectva v Moskve, ktorí sa „zúčastnili na nelegálnych protestoch“ na podporu Navaľného. „Boli označení za persona non grata“ a „v blízkej budúcnosti musia opustiť Rusko“, uviedlo vo vyhlásení ruské ministerstvo zahraničných vecí.

Šéf európskej diplomacie Josep Borell bol o tom informovaný v piatok počas rokovania s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom. Borell tento krok „dôrazne odsúdil“

Švédsko v reakcii na situáciu uviedlo, že „dôrazne odmieta ruské tvrdenia, že by sa diplomat zúčastnil na protestoch v Rusku. Ministerstvo zahraničných vecí to považuje za neopodstatnené a  „vyhradzuje právo na primeranú odpoveď“.

 Reakcia prišla aj z Nemecka. Kancelárka Angela Merkelová odsúdila vyhostenie európskych diplomatov a označila ho za „neoprávnené“. „Považujeme tieto vyhostenia za neoprávnené. Je to ďalší z aspektov, ktorý možno práve teraz pozorovať, a teda že Rusko má ďaleko od právneho štátu,“ povedala.

Nemecký časopis sa odvoláva na správu ruského ministerstva zahraničných vecí v Moskve. Traja diplomati sa tak dostali na ruský zoznam „neželaných osôb“ v Rusku. Povolaní boli aj veľvyslanci týchto troch krajín Európskej únie. Rusko odovzdalo protestnú nótu.

Moskva opakovane obviňuje Európsku úniu, že zasahuje do vnútorných záležitostí Ruska. Zistilo sa, že diplomati zo švédskeho a poľského konzulátu v Petrohrade a pracovník nemeckého veľvyslanectva v Moskve sa zúčastnili na nepovolených protestoch ešte 23. januára. Traja diplomati musia Rusko opustiť podľa možnosti čo najskôr, dodáva nemecký časopis Stern

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info