fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
NÁZORY

Povinné očkovanie ako posledná možnosť? (Wolfgang Müller-Funk)

FOTO TASR

Komentár Wolfgang Müller-Funk (Der Standard)

Nechať sa zaočkovať v kolektívnej krajnej situácii nie je egoistickým kalkulom, ani sebeckým krokom. Je to na prospech všetkých. Zvažovať by sa mala aj jeho povinnosť.

Koronakríza ukázala, že zdravie je nielen osobnou záležitosťou každého z nás, ale je potrebné aj pre verejné blaho. Odmietanie očkovania poškodzuje všetkých takmer vo všetkých oblastiach, tvrdí v komentári Wolfgang Müller-Funk.

„It’s my life and I do what I want“ (Je to môj život a urobím, čo ja chcem) -spieva sa v známej popovej piesni zo 60-tych rokov. Odráža mladistvého ducha optimizmu a súčasne je silným budíčkom pre rodičov a starších ľudí. Otázne je, či sa tieto slová „osvedčia“ aj v súčasnej krízovej situácii vzhľadom na pretrvávajúcu pandémiu, aj keď nahnevaní demonštranti vychádzajú protestovať do ulíc a operujú emocionálnym, prázdnym a až infantilným ponímaním pojmu sloboda, vyjadrujúci svoj postoj voči politikom na najvyšších miestach, či už v Berlíne, Gruzínsku, Grazi alebo Horne.

Všetko je prevrátené naopak, konštatuje Wolfgang Müller-Funk. Zatiaľ čo nepochybne demokratickí politici a odborníci plní obáv v tichosti uvažujú o povinnom očkovaní, ľudia v uliciach z krajne pravicového spektra  sa oháňajú porušovaním ľudských práv a donucovacími opatreniami ohrozujúcimi ich osobnú slobodu. Ich zástupcovia v parlamente, ktorí podnecujú a podporujú protesty v uliciach, hovoria o „valcujúcom komande“ či  o „veľkom útoku na základné práva a slobody“.  Bez okolkov siahajú po prirovnaniach ako Tretia ríša, za výdatnej podpory známych konšpiračných teórií, ktoré rozdúchavajú vášne na sociálnych sieťach.

Povinné očkovanie ako ultima ratio?

Rakúska vláda reaguje na takéto provokácie defenzívne a zdržanlivo. Je to pochopiteľné, ale aj krátkozraké zároveň. Otázka, či bude očkovanie proti koronavírusu aspoň čiastočne, alebo úplne povinné, zamestnáva nielen popieračov COVIDu. Z právneho hľadiska, aj na základe skúmaní  by sa povinnému očkovaniu za určitých podmienok nedalo vyhnúť a bolo by aj v súlade s ústavou. V tom prípade by bolo poslednou možnosťou – ultima ratio, dodáva Wolfgang Müller-Funk.

Na rozdiel od rozšírenej mylnej predstavy, že zdravie je iba osobnou záležitosťou, liberálny filozof John Rawls vo svojej knihe Teória spravodlivosti zdravie priraďuje ak k verejným záležitostiam, ako je vzdelávanie či životné prostredie, a je zodpovednosťou štátu, aby ho chránil a v krajnom a nevyhnutnom prípade prijímal primerané opatrenia. To, čo sa odohráva v týchto dňoch vo viacerých preplnených lyžiarskych strediskách, sa často interpretuje ako znevýhodňovanie iných sektorov hospodárstva,  ide však najmä o ľahkovážne správanie ľudí.

Vysvetľovanie a vyvíjanie tlaku

Rakúski politici sa zameriavajú na vysvetľovanie a vyvíjanie sociálneho tlaku. Treba vysvetľovať, že v krajnej kolektívnej situácii sa nakoniec bude zrejme musieť pristúpiť k povinnému očkovaniu, dôvodom ale nebude egoistická vypočítavosť, ale prospech všetkých.

Tradične sa však bude presúvať zodpovednosť na iných. Napríklad letecké spoločnosti od istého okamihu nebudú chcieť prepravovať cestujúcich bez potvrdenia o zaočkovaní. Susedné krajiny by rovnako mohli zatvoriť hranice pred nezaočkovanými  a zamestnávatelia by mohli prepustiť tých, ktorí sa odmietnu dať očkovať. Štát v úlohe zamestnávateľa by sa mohol správať podobne a trvať na vakcinovaní v pološtátnych podnikoch, v zdravotníctve a štátnej správe

Treba ísť príkladom

Každá vláda by mala vo verejnom záujme zdravie ochraňovať. Väčšina expertov tvrdí, že ochrana by bola účinná  len pri minimálne 70-percentnej zaočkovanosti. Dobré by bolo dosiahnuť tento cieľ jasným vysvetľovaním a sprístupňovaním informácií. Pomohli by inteligentné kampane a podpora zo strany známych ľudí z oblasti umenia či športu.

Pri určitých skupinách, pričom Wolfgang Müller-Funks spomína najmä zdravotníctvo, je absurdné, že údajne tretina pracovníkov sa vôbec nechce dať zaočkovať. V školách by navyše malo byť očkovanie povinné, nielen kvôli zdraviu ako takému, ale aj kvôli tomu, aby bolo vzorom pre ostatných.

Politici, diplomati, novinári a všetci, ktorí často prichádzajú do kontaktu s množstvom ľudí, by sa mali nechať zaočkovať podľa možnosti čo najskôr. Ide o spoločné zdravie v spoločnosti, ktorá sa musí dostať z koronakrízy. Odmietanie očkovania škodí všetkým v takmer každej oblasti, uzatvára svoj komentár Wolfgang Müller-Funk v rakúskom denníku Der Standard.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info