Pápež žiada novú sociálnu spravodlivosť
02 | 12 | 2020 I Diana Zaťková

Pápež František vyzval v nedeľu na „novú sociálnu spravodlivosť“. Chce budovať spoločnosť, v ktorej nebude malá skupina bohatých a ostatní zotročovaní touto elitou. Chce odstrániš štrukturálne príčiny chudoby a nerovnosti. Všetci dobrí ľudia by sa mali postaviť vládnucim elitám, informuje Breitbart.


Pápež prostredníctvom streamingu pogratuloval „sudcom sociálnej spravodlivosti“ z afrického a amerického kontinentu za ich záväzok k „sociálnym právam“, pričom tvrdil, že samotná skutočnosť, že muži a ženy „sa stretávajú, aby premýšľali o svojej práci a budovali novú sociálnu spravodlivosť je bezpochyby vynikajúca správa.“

František, ktorý bol hlasným zástancom „veľkého resetu“ po pandémii koronavírusu, vyzval svojich poslucháčov, aby „nestratili zo zreteľa zúfalý obraz sveta, v ktorom malá časť ľudstva žije v bohatstve, zatiaľ čo čoraz väčší počet žije bez dôstojnosti a ich najzákladnejšie práva sú ignorované alebo porušené.“

"Nemôžeme si myslieť, že sme odpojení od reality," povedal. "A toto je realita, ktorú musíme mať na pamäti."

V Trevíre v Nemecku vrazilo auto do chodcov, na mieste je niekoľko zranených
Niekoľko ľudí sa utrpelo zranenia rôzneho rozsahu, keď auto vošlo na pešiu zónu v meste Trevír (Trier) na juhozápade Nemecka, informovala polícia. Čítať ďalej
01 | 12 | 2020 | Ivan Brožík


Pápež trval na tom, že sociálna spravodlivosť je „kolektívnym dielom“, v ktorom budú všetci dobrí ľudia čeliť panujúcej utópii. "Spravodlivosť je úloha, za ktorú je potrebné bojovať každý deň, pretože nerovnováha je pokušením v každej minúte," uviedol.

Spravodlivosť tiež zahŕňa prekonanie pokušenia ignorovať ostatných, "najmä tých najslabších," uviedol František a zamýšľa sa nad tým, že „sme si zvykli vyhýbať sa situáciám alebo ich ignorovať, kým sa nás priamo nedotknú.“

Tajomný monolit z Utahu je späť! Objavil sa v Rumunsku
01 | 12 | 2020 | Diana Zaťková


"Bezpodmienečný záväzok znamená prevziať zodpovednosť za bolesť toho druhého a neskĺznuť do kultúry ľahostajnosti," dodal. Pri svojej úlohe dosiahnuť „novú sociálnu spravodlivosť pre planétu“ pápež vyzval svojich poslucháčov, aby venovali pozornosť histórii, aby sa inšpirovali „bojmi, triumfami a porážkami“ tých, ktorí dali svoj život za „úplné a integrované ľudstvo“.

Toto úsilie bude úspešné, iba ak bude prebiehať ako iniciatíva miestnych obyvateľov, do ktorej budú zapojení všetci ľudia, „bez toho, aby sa vydávali za osvietenú elitu,“ uviedol František, pretože „to, čo Boh od nás veriacich žiada, je byť Božím ľudom, nie Božou elitou“.

Štúdia: Čokoláda a hrozno zabíja koronavírus
01 | 12 | 2020 | Diana Zaťková


V boji za sociálnu spravodlivosť je solidarita nevyhnutná na prekonanie „štrukturálnych príčin chudoby, nerovnosti, nedostatku práce, pôdy a bývania,“ uviedol. "Musíme bojovať proti tým, ktorí popierajú sociálne a pracovné práva a proti kultúre, ktorá vedie ľudí k tomu, aby využívali iných, zotročovali ostatných a nakoniec im odobrali dôstojnosť.“

"Keď dávame chudobným základné veci," povedal, „nedávame im naše veci ani veci tretích strán, ale vraciame im späť, čo je ich. Kresťanská tradícia nikdy neuznávala právo na súkromné ​​vlastníctvo ako absolútne a nedotknuteľné,“ dodal, „ale vždy zdôrazňovala svoju sociálnu funkciu v akejkoľvek podobe“.

"Neexistuje sociálna spravodlivosť, ktorá by sa mohla zakladať na nerovnosti, ktorá by zahŕňala koncentráciu bohatstva," ukončil pontifik.

Merkelová varuje: Dôsledky pandémie môžu trvať roky
01 | 12 | 2020 | Diana Zaťková