HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Brazílčania protestujú proti čínskej vakcíne a povinnému zaočkovaniu

Ilustračné foto / Pixabay

Viac ako 300 Brazílčanov sa v nedeľu zhromaždilo na hlavnej obchodnej ceste v Sao Paule, aby protestovalo proti podpore guvernéra štátu Joao Doria pre povinné zaočkovanie proti Covid-19 a testovanie potenciálnej vakcíny vyvinutej v Číne, informuje portál South China Morning Post.

Doria už predtým tvrdil, aby sa očkovanie stalo povinným, akonáhle budú k dispozícii vakcíny, čo vyvolalo hádku s prezidentom Jairom Bolsonarom, ktorý sa zaviazal, že bude dobrovoľné. Šéf Najvyššieho súdu uviedol, že o tejto otázke nakoniec rozhodne súd.

V Brazílii je povinných množstvo vakcín, napríklad proti hepatitíde B, ktorá sa podáva novorodencom. Brazília mala v minulosti veľký úspech pri rozsiahlych očkovacích kampaniach, napríklad v 80. rokoch minulého storočia zlikvidovala detskú obrnu.

V Sao Paule sa vakcína Sinovac testuje ako súčasť klinických štúdií tretej fázy s podporou Doriovej vlády.

Britskí vedci potvrdili účinnosť vakcíny proti Covid-19 od spoločnosti AstraZeneca. Deň po tom, ako jeden dobrovoľník v Brazílii zomrel

Brazílske federálne ministerstvo zdravotníctva minulý mesiac oznámilo, že kúpi 46 miliónov dávok vakcíny, podmienenej schválením regulačných orgánov, v rámci dohody podporovanej štátnymi guvernérmi. Lenže o deň neskôr pravicový prezident Jair Bolsonaro vyhlásil, že Brazília vakcínu nekúpi.

Demonštranti v Sao Paule sa zhromaždili na podporu Bolsonara. Jeden demonštrant dokonca držal ceduľu s nápisom „nie sme morčatá“. Mnoho z demonštrantov nemalo na sebe ani rúška.

„Sme proti čínskemu autoritárskemu veľvyslancovi Joaovi Doriovi, ktorý by teraz urobil vakcínu povinnou proti našim želaniam. To sa nedeje nikde na svete, ani v Číne,“ uviedol demonštrant Andre Petros.

Brazília má tretie najhoršie prepuknutie koronavírusu na svete s 5,5 miliónmi prípadov po USA a Indii.

Moskva začne masové očkovanie proti Covid-19 koncom decembra

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info