HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Za lekárom Františkom († 73) plače celá dedina. Na druhý svet ho dostal COVID-19

Ilustračný obrázok © Shutterstock

Lekár František v piatok ešte ordinoval, v stredu ho pochovali! Smútočné zvony pri jeho pohrebe sa v pondelok rozozneli celou obcou Lackovce.

Za obľúbeným, obetavým a stále usmievavým lekárom Františkom († 73) smúti celá dedina z okresu Humenné a domáci spomínajú, ako počas jeho života vždy pomáhal stovkám pacientom i kamarátom. Hlboký žiaľ prežíva najmä jeho najbližšia rodina. Manželka, syn i nevesta pracujú ako lekári. Podľa domácich sa posledná rozlúčka s obľúbeným lekárom uskutočnila v rodinnom kruhu na miestnom cintoríne v stredu popoludní, informuje o tom denník Nový Čas.

Skvelý lekár aj človek

Humenský všeobecný lekár pre dospelých František († 73) naposledy vydýchol v nedeľu na nemocničnom lôžku. Ako neskôr informovalo ministerstva zdravotníctva, u muža zistili prítomnosť vírusu COVID-19. Komunikačná špecialistka ProCare a siete nemocníc Svet zdravia uviedla za humenskú nemocnicu, že pacienta hospitalizovali s respiračnými ťažkosťami a pre podozrenie na koronavírus. Výsledky testov, ktoré obdržali už po smrti pacienta, ochorenie potvrdili. Podľa informácií Nového Času sa František nakazil pri výkone povolania, kedy ordinoval až do piatka.

František aj so svojou manželkou, synom i nevestou, ktorí sú taktiež lekármi, žil v dvojgeneračnom dobe v obci Lackovce susediacou s mestom Humenné. V dedine bol mimoriadne obľúbený. Jeho pacientkou bola aj samotná starostka obce Ľuboslava Hofericová (55). Spomienky na Františka v nej vyvolávali ohromnú ľútosť. Cez slzy opísala, že to bol odborne aj charakterovo skvelý človek. „Ako jeho pacientka môžem povedať, že to bol vynikajúci, ústretový, milý a odborný lekár. Osobám, ktoré zľahčujú túto chorobu odkazujem len to, nech si vstúpia do svedomia,“ zhodnotila starostka. Ako dodala, jeho obetavosť nepoznala konca. „Kedykoľvek ste ho zavolali, alebo potrebovali, bol k dispozícií a bol ochotný prísť,“ dodala so zármutkom.

Lekár, nakazený COVID-19 mu podľahol! Slová zronenej manželky trhajú srdce

Napriek veku bol vo forme

Františkovou pacientkou bola aj Lackovčanka Zdenka (56). „Viem, že ešte v piatok ordinoval. V sobotu ho mali hospitalizovať a v nedeľu už odišiel Hovoria, že mal ťažký obojstranný zápal pľúc. On bol ale človek v skvelej kondičke. Bežne vybehol hore kopcom k vysielaču. Bol štíhly, nepil, nefajčil a celkovo sa udržiaval a napriek veku bol vo forme,“ krútila Zdenka hlavou nad náhlym odchodom lekára.

Lekárov dobrý kamarát Gabriel (68) má Františka stále pred očami. Prezradil, že on i celá jeho rodina sú hlboko kresťansky založení. „Dlhé roky sme spolu pôsobili ako kurátori na miestom kostole. V minulosti sme opravovali omietky a zbierali po dedine peniažky na opravy. Bol to výborný sused a skvelý kamarát,“ prezradil Gabriel so rozochveným hlasom. Ešte pred týždňom videl kamaráta, ako vyliezol na strechu domu, ktorú opravoval. „Sám tam vyliezol a pískal si tam ako mladý chlapec. Ja, čo som od neho mladší, mám problém chodiť. Takého človeka, ako je on, je veľká škoda,“ povedal Gabriel so slzami v očiach. Dodal, že jeho dcéra i vnučky sú od detstva v zdravotnej starostlivosti Františka a jeho rodiny.

Úprimnú sústrasť a ľútosť nad náhlym odchodom lekára pôsobiaceho v Humennom vyjadril aj Ján Breza, prezident Slovenskej lekárskej spoločnosti. „Ako dlhoročný člen SLS vždy si vzorne plnil voje povinnosti vyplývajúce z členstva. Jeho osobnosť a dielo pochválime v najbližšom čísle medicínskeho monitoru, ktorý vyjde v úvode budúceho roka,“ povedal pre Nový Čas Breza.

Hrôza! Krásna Barborka († 24) zomrela po banálnej operácii. Pitva odhalila krutú pravdu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info