fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
EKONOMIKA ZAHRANIČIE

Ruské týždenné zlaté a devízové ​​rezervy prudko stúpli o viac ako 5 miliárd dolárov

Ilustračné foto / SITA

Rusko pokračuje v posilňovaní svojich zlatých a devízových rezerv, ktoré podľa posledných údajov zverejnených tamojšou centrálnou bankou dosiahli spolu 585,8 miliárd dolárov, informuje portál RT.

Národné medzinárodné fondy Ruska vzrástli od 25. septembra do 2. októbra o 5,1 miliárd dolárov, čo je asi 0,9 percenta. Regulátor uviedol, že rast bol spôsobený „pozitívnym precenením výmenného kurzu a vyššími cenami zlata“.

Štatistiky ukazujú, že od 1. januára posilnilo Rusko devízové ​​rezervy o 31,4 miliárd dolárov, pričom od minulého roka stúpli o 18,3 percenta.

Nedávne rekordné zvýšenie cien zlata vyhnalo ruské medzinárodné držby na historické maximá v auguste, keď prekonali úroveň 600 miliárd dolárov. Predchádzajúci rekord 598,1 miliárd dolárov bol dosiahnutý v auguste 2008, tesne pred globálnou finančnou krízou.

Putin, ktorý nalieha na prímerie v Náhornom Karabachu, potvrdzuje, že Rusko bude plniť záväzky paktu týkajúceho sa Arménska

Medzinárodné rezervy štátu sú vysoko likvidné zahraničné aktíva pozostávajúce z akcií menového zlata, cudzích mien a aktív zvláštneho práva čerpania (SDR), ktoré sú k dispozícii Ruskej centrálnej banke (CBR) a vláde.

Súčasná úroveň podielov je vyššia ako cieľ 500 miliárd dolárov, ktorý stanovila RRZ pred niekoľkými rokmi. Rusko posilňuje svoje rezervy už štyri roky.

V minulom roku dosiahol celkový rast takmer 86 miliárd dolárov, zatiaľ čo v rokoch 2018 a 2017 došlo k nárastu o zhruba 33 miliárd dolárov a 55 miliárd dolárov.

Krajina tiež pretvára svoje medzinárodné podiely a znižuje podiel amerického dolára v prospech iných mien a zlata. V minulom roku CBR uviedla, že dolárový podiel sa od marca 2018 znížil zo 43,7 percenta na 23,6 percenta za 12 mesiacov.

Putin zasahuje! Ministri zahraničných veci Azerbajdžanu a Arménska sú na ceste do Moskvy

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info