HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Česká armáda nakúpi bojové drony za 55,5 miliónov eur

Ilustračné foto / Twitter (@newscientist)

Obrana vyčlenila vo svojom rozpočte 1,5 miliárd korún na nákup bojových dronov v rokoch 2023 až 2027. Armáda má doteraz prieskumné bezpilotné prostriedky, bojové drony by však mohli niesť aj výzbroj a mohli by byť v prípade potreby určené k boju, portál E15 cituje hovorcu českého ministra obrany Jana Pejšeka.

Armáda má podľa Pejšeka už od roku 2015 napríklad veľké prieskumné americké drony ScanEagle, ktoré používajú vojaci hlavne v Afganistane k prieskumu, nalietali tam už viac ako 3600 letových hodín. Tieto drony majú dolet vyše 100 kilometrov a vo vzduchu vydržia cez 20 hodín. K dispozícii má aj niekoľko menších dronov, napríklad Raven RQ-11B.

„Do budúcna chceme mať nielen prieskumné drony, ale aj ako iné armády mať drony, ktoré by v prípade potreby mohli niesť aj výzbroj, teda by mohli byť použité aj k boju,“ uviedol na základni 533. práporu bezpilotných systémov v Prostějove Pejšek.

Obchodné centrá v Česku budú vypínať wi-fi, aby vyhnali nenakupujúcich a mládež

Špeciálna Prostějovská jednotka, ktorá má na starosti bezpilotné prostriedky, vznikla tento rok v januári. „Jednotka sa buduje, v roku 2025 má byť hotová a v tej dobe má mať zhruba 300 vojakov,“ doplnil hovorca.

Podľa českého ministra obrany Ľubomíra Metnara prápor bezpilotných systémov svojím názvom a predovšetkým svojou technikou napĺňa trendy 21. storočia. „Moderné armády budú stále viac založené na automatizovaných a informačných systémoch. Som rád, že v tomto smere držíme krok. V rokoch 2023 až 2027 plánujeme rozšíriť súčasné prieskumné vybavenie práporu o taktické viacúčelové drony, ktoré sú schopné niesť výzbroj,“ uviedol minister.

Nemecko spustilo prípravu na časy, keď bude nedostatok pitnej vody

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info