Riaditeľ CDC varuje; najbližšia jeseň by mohol byť pre verejné zdravie najhoršia
14 | 08 | 2020 I Mário Martinka

USA majú v súčasnosti viac ako 5 miliónov prípadov a 166 700 úmrtí na koronavírus. S blížiacou sa chrípkovou sezónou, riaditeľ Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb ( CDC ) v stredu varoval, že situácia sa môže stať viac ponurá, píše npr.org


Robert Redfield v rozhovore pre WebMD uviedol, že ak sa Američania nebudú riadiť pokynmi v oblasti verejného zdravia, krajina by mohla čeliť „najhoršiemu pádu, aký sme kedy mali z hľadiska verejného zdravia“. „Budeme mať COVID na jeseň a na jeseň budeme mať aj chrípku,“ povedal hlavnému lekárovi na WebMD Johnovi Whyteovi. „Aj chrípka a aj COVID sami o sebe vedia určité nemocničné systémy zahltiť.“

Redfield vyzval Američanov, aby nosili rúška, udržiavali si spoločenskú vzdialenosť, umývali si ruky a „boli inteligentní v davoch“, aby ohnisko dostali pod kontrolu.

Okrem toho povedal, že je ďalšia vec, ktorú by ľudia mali urobiť, aby chránili seba aj ostatných: zaočkovanli sa proti chrípke. Kým v minulom roku tak urobilo menej ako 50% Američanov, Redfield uviedol, že jeho cieľom je zvýšiť toto číslo až na 65%. Dodal, že tento rok CDC kúpilo k bežnému množstvu vakcín ešte ďalších 10 miliónov dávok.

Chrípková sezóna sa zvyčajne začína v októbri a zhoršuje sa od decembra do februára. Očkovacie látky proti chrípke budú na sklade začiatkom septembra, aj keď nemusia byť ponúkané vo všetkých tradičných prostrediach, ako napríklad na pracoviskách. Odborníci naliehajú na verejnosť, aby vyvinula ďalšie úsilie na to, aby sa zaočkovala, keďže pandémia stále zúri. „Ak sa dáte zaočkovať proti chrípke, možno nebudete potrebovať nemocničné lôžko,“ vysvetlil Redfield. „A potom môže byť toto nemocničné lôžko dostupnejšie pre tých, ktorí by mohli byť hospitalizovaní na COVID.“

Ruské ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že Covid-19 je oveľa nebezpečnejší ako akékoľvek možné vedľajšie účinky prvej vakcíny
Riziká, ktoré predstavuje koronavírus, sú oveľa závažnejšie ako akékoľvek možné vedľajšie účinky novej vakcíny, uviedlo ruské ministerstvo zdravotníctva, pričom odmietlo tvrdenia, že vývojový proces bol urýchlený, informuje portál... Čítať ďalej
14 | 08 | 2020 | Marek Molnár


Podľa projektu sledovania COVIDu je od štvrtku hospitalizovaných v USA 47 252 ľudí.

Redfield zdôraznil, že síce chrípka je hlavnou príčinou smrti v USA, avšak vakcína proti chrípke môže znížiť závažnosť choroby a znížiť riziko hospitalizácie. Ďalej povedal, že deti, ktoré sa zaočkujú, sú „v zásade chránené pred smrťou“. Chrípka a zápal pľúc sa v súčasnosti nachádzajú na ôsmom mieste v zozname hlavných príčin úmrtia v USA. Koronavírus je v roku 2020 na treťom mieste najčastejšej príčiny smrti v krajine.

Redfield uviedol, že je „veľmi opatrne optimistický“ v tom, že do začiatku budúceho roka bude nasadená aspoň jedna účinná vakcína. Povedal, že dúfa, že Američania si uvedomia, že „záleží na verejnom zdraví“, a že budú skôr proaktívni a nie reaktívni. Poznamenal najmä, že odborníci pomaly zisťujú, nakoľko je vírus infekčný, a, že významnú úlohu pri šírení vírusu zohrávajú asymptomatickí nosiči.

"Je to najväčšia kríza v oblasti verejného zdravia, ktorá zasiahla tento národ za posledných sto rokov... boli sme nedostatočne pripravení," uviedol Redfield. „A našim deťom a vnúčatám dlhujeme to, že tento národ už nikdy nebude dostatočne nepripravený na krízu verejného zdravia.“

Na otázku, ako môže vyzerať Deň vďakyvzdania, Redfield odpovedal, že záleží na tom, ako budú Američania dodržiavať pokyny v oblasti verejného zdravia. „Nežiadam niektorých Američanov, aby tak urobili,“ povedal. "Všetci to musíme urobiť. Toto je jeden z tých zásahov, ktoré musia byť na 95%, 96%, 97%, 98%, 99%, aby to fungovalo."

Vedci tvrdia, že univerzálne nosenie rúšok by mohlo významne spomaliť šírenie vírusu: Odhaduje sa, že ak 95% ľudí bude mať pri interakcii s ostatnými látkové rúška, prenos sa zníži najmenej o 30%.

Starostka mesta Calais odkazuje Borisovi Johnsonovi, aby sa "nestresoval" kvôli migrantom
Natacha Bouchartová hovorí, že premiér, ktorý posiela námorné lode do francúzskych vôd, týmto činom „vyhlasuje námornú vojnu“. Čítať ďalej
14 | 08 | 2020 | Mário Martinka