fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Pompeo označil ruské odvetné pravidlá pre médiá ako brzdu „nezávislej“ americkej žurnalistiky v Rusku

Mike Pompeo / Pixabay

Minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo vyjadril nesúhlas s navrhovaným ruským pravidlom, aby sa západné médiá označili štítkom „propagandistický obsah“. Podľa neho by to zaťažilo „nezávislú“ informačnú prácu staníc, ako je Voice of America (Hlas Ameriky – VOA), informuje portál RT.

„Táto vyhláška bude ukladať nové náročné požiadavky, ktoré budú ďalej brzdiť schopnosť RFE/RL a VOA pôsobiť v Rusku,“ uviedol Pompeo v pondelok k návrhu predpisu uverejneného regulátorom médií Roskomnadzor.

Pompeo nazval VOA a jej sesterskú stanicu Radio Free Europe/Radio Liberty „životne dôležité zdroje nezávislých správ a informácií pre obyvateľov Ruska“ už „viac ako 70 rokov“.

Avšak stanice, ktoré sú ďaleko od nezávislosti, boli zriadené ako odbytiská americkej propagandy na začiatku studenej vojny. Sú plne financované vládou a charta ich materskej organizácie – teraz známa ako Americká agentúra pre globálne médiá (USAGM) – nariaďuje, aby „boli v súlade so všeobecnými zahraničnopolitickými cieľmi Spojených štátov“ a „poskytovali schopnosť podporovať ciele zahraničnej politiky Spojených štátov počas kríz v zahraničí.“

Ruské ministerstvo zahraničných vecí žiada od Twitteru, aby boli BBC, RFE/RL a Deutsche Welle označené štítkom „pridružené k štátu“

Zákon z roku 1948, ktorým sa tieto stanice zriadili, úplne zakazoval vysielanie ich obsahu v samotných USA, až kým ho Obamova vláda v roku 2013 nezmenila.

Navrhované pravidlo by vyžadovalo, aby bol všetok obsah vytvorený „zahraničnými agentmi“ v Ruskej federácii jasne označený. Keď bol tento návrh zverejnený minulý mesiac, úradujúca prezidentka RFE/RL Daisy Sindelarová protestovala, že ich cieľom je „zastrašiť“ jej publikum.

Ruské nariadenie je však zrkadlovým obrazom požiadavky uloženej na základe zákona o registrácii zahraničných agentov (FARA) USA od portálov RT, Sputnik a China Global Television Network (CTGN).

MIMORIADNE: Ruské ministerstvo zdravotníctva schválilo prvú vakcínu proti Covid-19

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info