HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Stovky žien protestovali proti novému ministrovi vnútra Francúzska

Na archívnej snímke francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin. / TASR (AP)

Stovky žien protestovali v piatok v centre Paríža proti vymenovaniu Géralda Darmanina za ministra vnútra. Je totiž vyšetrovaný pre podozrenie zo znásilnenia, uviedla tlačová agentúra Reuters.

Darmanin, ktorý obvinenie odmieta, bol vymenovaný do kľúčovej funkcie ministra vnútra v pondelok 6. júla pri reorganizácii francúzskej vlády. Darmanin (37) predtým zastával post ministra pre verejný rozpočet.

Ženy v centre Paríža požadovali jeho okamžité odstúpenie a mávali pútačmi s odkazmi ako „Sexistická vláda, feministická reakcia“. Ich protest nasledoval po jednom menšom pred ministerstvom vnútra v utorok, kam prišlo niekoľko desiatok žien. Konal sa práve v čase, keď Darmanin oficiálne preberal úrad z rúk doterajšieho šéfa rezortu Christopha Castanera.

Klinické testy ruskej vakcíny proti COVID-19 idú do záverečnej fázy

Sudca pred dvoma rokmi zamietol prípad proti Darmaninovi, ale minulý mesiac parížsky odvolací súd znovu otvoril vyšetrovanie obvinenia zo znásilnenia, povedal zdroj z prostredia justície agentúre Reuters.

Vláda vyhlásila, že vyšetrovanie proti Darmaninovi nie je dôvodom na zastavenie jeho vymenovania.

Nový premiér Jean Castex v stredu vo vysielaní televízie BFM Darmanina ako nového ministra vnútra obhajoval, pričom pripomenul, že aj v prípade člena vlády platí prezumpcia neviny.

Výbušná kniha Trumpovej netere: Je to sociopat, ktorého týral vlastný otec!

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info