fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Občania chcú, aby strany do koaličnej zmluvy zaradili stavbu R3 a obchvat

TASR

Výstavba rýchlostných ciest R3 Zvolen – Šahy a R2 – severný obchvat mesta Zvolen by mala byť zapracovaná do budúcej povolebnej koaličnej zmluvy. List s touto požiadavkou adresovali v týchto dňoch primátori, starostovia a združenia občanov z Banskobystrického kraja všetkým politickým stranám, ktoré kandidujú v nadchádzajúcich parlamentných voľbách.

Dôvodom požiadavky má byť list z Ministerstva životného prostredia SR z októbra 2019, v ktorom informuje dotknuté mestá, obce a zainteresovanú verejnosť o tom, že sa zastavuje proces posudzovania vplyvov navrhovanej činnosti „Rýchlostná cesta R3 Zvolen – Šahy“ na životné prostredie. Návrh na posudzovanie vzala späť Národná diaľničná spoločnosť (NDS).

„Prijali sme túto správu s rozčarovaním, pretože minuloročné januárové verejné predstavenie výstavby úsekov R3 Národnou diaľničnou spoločnosťou dalo ľudom a samosprávam nádej, že sa neúnosná situácia v centre týchto miest a obcí odstráni, a tým sa výrazne zlepší kvalita života ich obyvateľov, ktorí v súčasnosti musia znášať zhoršovanie podmienok z dôvodu negatívnych aspektov dopravy,“ píše sa v liste starostov a primátorov.

SuperStar 2020: Ako sa Marián Čekovský otrávil alkoholom?

Podobná situácia je podľa nich taktiež s plánovaným severným obchvatom mesta Zvolen v rámci výstavby rýchlostnej cesty R2. „Jeho výstavba je v nedohľadne, a tým sa mesto Zvolen stáva druhým Ružomberkom, kde sa stretávajú dôležité dopravné tepny, ktoré sú vďaka nedokončeným obchvatom neúmerne a pravidelne zaťažované a upchávané nadmernou osobnou a tranzitnou dopravou. Jediné, čo môže zlepšiť dnešnú situáciu, je bezodkladná realizácia projektov, ktoré sa teraz, bohužiaľ, zastavili,“ zdôrazňujú signatári v liste.

„Sme aj naďalej odhodlaní pokračovať s protestnými akciami a blokádami ciest v samotných mestách a obciach, ale aj ďalšími protestmi v hlavnom meste priamo pred Národnou radou SR či príslušnými ministerstvami tak, aby sme na tento vážny problém verejne poukazovali, kým sa nevyrieši,“ upozorňujú.
Podľa starostu obce Dobrá Niva Milana Jakubíka, ktorý je poverený zástupca primátorov a starostov dotknutých miest, signatári očakávajú odpoveď do 22. februára.

Bolo zatknutých 12 nemeckých pravicových extrémistov, ktorí plánovali útoky na mešity

„NDS nezastavila proces prípravy R3 tým, že stiahla žiadosť z ministerstva životného prostredia (MŽP),“ uviedla NDS pre TASR. „Keďže proces EIA pre celý 70 kilometrov dlhý úsek R3 sa začal ešte v roku 2010, MŽP na základe zmeny legislatívy (najmä proces EIA) žiadalo o technicky a časovo náročné doplňujúce prieskumné práce pre všetky posudzované varianty, ktoré by celý proces natiahli o niekoľko rokov.

Rozdelenie prípravy na menšie úseky práve urýchľuje proces prípravy a následne výstavby obchvatov miest Krupina a Šahy s cieľom vyriešiť nepriaznivú dopravnú situáciu v intravilánoch miest. NDS prijala toto riešenie práve preto, aby obchvaty miest Krupina a Šahy mohli čo najsôr slúžiť motoristom,“ uviedla NDS.

Podľa nej obava o odsúvaní výstavby celého úsaeku R3 nie je opodstatnená, po vybudovaní obchvatov miest sa bude priebežne vyhodnocovať dopravné zaťaženie existujúcej cesty I/66 a podľa priorít budú pripravované zostávajúce extravilánové úseky tak, aby vznikol ucelený cestný ťah R3.

Z volebného boja vypadlo podľa Ministerstva vnútra zatiaľ 14 kandidátov

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info