fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
BLOGY SLOVENSKO

Parlament chce pomôcť športovcom.

Ilustračný obrázok / Pixabay

Politici chcú športovcom pri podpise zmlúv s klubmi rozviazať ruky. Progresívcom sa nápad nepáči.

Športovcov čakajú nové pravidlá. Dnes vystupujú športovci v rámci svojich klubov ako zamestnanci. Pre samotných športovcov, ale aj kluby je tento spôsob častokrát obmedzujúci. Po novom by mali dostať profesionálni športovci na výber, či chcú v klube pôsobiť na základe zamestnaneckej zmluvy, alebo ako samostatná zárobkovo činná osoba.

Návrh priniesli do parlamentu poslanci SNS na čele s bývalým profesionálnym futbalistom Dušanom Tittelom. Podľa navrhovateľov súčasné nastavenie zmluvných podmienok neprimerane obmedzuje voľnosť športovcov. Zmeny, ktoré poslanci navrhujú, by mali športovcom umožniť rozhodnúť sa, či chcú klubu patriť ako zamestnanec, alebo uzavrieť zmluvu podľa Obchodného zákonníka. Profesionálom by to malo uľahčiť ich športový život v rámci klubov. Novela zákona o športe sa stretla s pozitívnymi ohlasmi aj u športovcov. Za sa otvorene vyjadrili aj viaceré športové organizácie. Na poslednej parlamentnej schôdzi prešiel návrh do druhého čítania hlasmi koalície aj väčšiny opozície.

Boris Kollár chce politikom siahnuť na majetok. Ak budú kradnúť, musia to vrátiť

Progresívne Slovensko si však napriek tomu neodpustilo kritiku návrhu. Podľa člena predsedníctva strany Milana Ftoreka, ktorý v minulosti pôsobil ako športový redaktor, ide o zlú zmenu. Na sociálnej sieti obvinil hokejové kluby na čele s Richardom Lintnerom, že chcú týmto spôsobom pritlačiť hráčov k múru. „Ako sme častokrát svedkami aj v iných profesiách, zamestnávateľ, v tomto prípade slovenské hokejové kluby, budú hráčov pod nátlakom nútiť podpisovať kontrakty na živnosť,“ napísal predstaviteľ PS na sociálnu sieť.

Na jeho slová reagoval šéf mladých od Borisa Kollára, Martin Petriska. Podľa Petrisku môže plánované zmeny takto zhodnotiť len niekto, kto športu vôbec nerozumie. Podľa neho je slovenský šport finančne poddimenzovaný. Spomínané hokejové kluby majú veľké náklady spojené s prevádzkou štadiónov, ako aj náklady na mládež a následne na profesionálov. Venovať sa tomuto športu môžu dnes najmä deti, ktoré dokážu rodičia finančne podporiť.

Len zabezpečiť dieťaťu kompletnú výstroj nie je vôbec lacná záležitosť. „Štát by sa však mal určite vložiť viac do podpory mládeže a postupne dobehnúť to, čo po páde režimu dlhodobo zanedbával, miestami až sabotoval. Každé dieťa by malo mať možnosť športovať,“ napísal Petriska na sociálnu sieť ako reakciu na progresívcov.

Problémy má podľa mladého kollárovca aj profesionálny hokej. Kluby častokrát nemajú ani na mzdy hráčov, pomáhať im musia sponzori. „A tak sa pre kluby začína kolotoč návštev u sponzorov, kde narážajú na množstvo problémov. Jedným z nich je aj ten, že firmy u nás nie sú dostatočne motivované investovať do športu. Keď budeme mať tú moc, určite sa budem snažiť o to, aby si štát, kluby a zástupcovia firiem sadli za jeden stôl a spoločne vybrali to najlepšie riešenie z viacerých, ktoré sa núkajú, ako tento problém vyriešiť,“ vysvetlil Petriska.

Politická roztržka cez Facebook: Mladí progresívci odmietajú rokovať s mládežníkmi Borisa Kollára.

Zároveň upozornil na to, že mzdy hráčom častokrát platia bývalí profesionáli, ktorí sú súčasťou klubov. „Ak chce klub vôbec pomýšlať o začiatku sezóny, musí znižovať náklady všade kde sa dá, preto mu SZČO vyhovujú. Ak by hráči boli klasickými zamestnancami, znamenalo by to vyššie náklady na mzdy,“ dodal mládežník zo Sme rodina. Aj preto strana na čele s Borisom Kollárom návrh v prvom čítaní podporila a chystá sa tak urobiť aj v druhom.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info