KAUZA: Štátna firma vyrábajúca onkolieky prišla o 125.898 eur, tvrdí NKÚ. Firma Dr. Magnet sa bráni
15 | 03 | 2019 I Peter Králik

 Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) upozornil, že pre nevýhodné kontrakty za roky 2012 až 2017 štátna firma vyrábajúca onkolieky prišla o 125.898 eur.


Súkromná firma Dr. Magnet, s ktorou mala štátna akciová spoločnosť Biont uzatvárať nevýhodné zmluvy, tvrdí, že boli výsledkom riadneho verejného obstarávania.

"Cieľom zmluvy medzi spoločnosťami Biont a Dr. Magnet bolo v prvom rade zvýšenie počtu vyšetrených pacientov inovatívnou zobrazovacou a vyšetrovacou technológiou, a tým aj zlepšenie zdravotnej starostlivosti pre pacientov. Zmluva medzi oboma spoločnosťami bola uzatvorená na základe riadneho verejného obstarávania, ktoré odobril aj Úrad pre verejné obstarávanie. Počas trvania naša spoločnosť neuplatnila žiadnu zmluvnú pokutu, ktorá by negatívne ovplyvnila hospodárenie spoločnosti Biont," uviedla pre TASR zástupkyňa spoločnosti Dr. Magnet.

Poukázala na to, že počas trvania zmluvy došlo približne k 30-percentému zníženiu jednotkovej ceny výkonu zo strany zdravotných poisťovní, čo je podľa názoru spoločnosti "aj kľúčovým faktorom, ktorý ovplyvnil výnosy posudzovaného projektu".

Generálny riaditeľ spoločnosti Biont Martin Kabát pre TASR zasa zdôraznil, že zmluvy boli uzatvorené v rokoch 2011 a 2012, teda za predchádzajúceho vedenia spoločnosti. V tomto období podľa Kabáta Biont reprezentovali nominanti vtedajšieho ministra školstva Eugena Jurzycu.

Bývalý minister a poslanec Národnej rady SR Eugen Jurzyca (SaS) pre TASR zdôraznil, že ak štatutári Biont podpísali nevýhodné zmluvy, treba voči nim vyvodiť zodpovednosť, a to "podľa zákona a princípu padni komu padni". "Minister školstva nemá právo zasahovať do podpisu zmlúv firmy Biont," dodal.

Súčasné vedenie spoločnosti Biont, ktoré je vo funkcii od novembra 2015, podľa Kabáta na nevýhodné zmluvy viackrát upozorňovalo, a to napríklad vo výročných správach a obchodných plánoch. Momentálne je spoločnosť podľa neho v dobrej kondícii a ani odporúčania NKÚ nenavrhujú žiadnu zásadnú zmenu nastavenia interných procesov v spoločnosti a ani spôsobu jej riadenia.

Spoločnosť Biont bola založená so 100-percentnou účasťou štátu. Ako jediná na Slovensku vyrába lieky – rádiofarmaká, určené na diagnostiku, vyšetrovanie primárne onkologických ochorení a súčasne túto diagnostiku aj aktívne vykonáva. Najvýznamnejšou činnosťou spoločnosti bolo poskytovanie zdravotnej starostlivosti na pracovisku nukleárnej medicíny, v priemere to bolo vyše 60 percent.

Poskytovanie zdravotnej starostlivosti je zabezpečované na základe zmlúv so súkromnou obchodnou spoločnosťou Dr. Magnet. "V tejto súvislosti uzatvoril Biont v roku 2011 s touto spoločnosťou tri zmluvy a v roku 2012 aj zmluvu o využívaní podielu strojového času prístroja PET. Zmluvy uzatvorené s uvedenou spoločnosťou však boli nevyvážené v neprospech spoločnosti Biont," skonštatoval NKÚ.

"Podľa predpokladov z roku 2011 mal zisk za osem rokov dosiahnuť 956.000 eur. Zo zistení kontrolórov však vyplýva, že celkovým výsledkom tohto zmluvného vzťahu za roky 2012 až 2017 bola strata 125.898 eur," tvrdia kontrolóri. Podľa ich názoru spolupráca s touto spoločnosťou bola pre Biont "nevýhodná" a "nenapĺňala princípy hospodárnosti či efektívnosti".

Kontrolóri NKÚ tiež zistili, že spoločnosť vynaložila financie na majetok, ktorý nevyužívala, ako napríklad na projektovú dokumentáciu pre rekonštrukciu stavby, ktorá nebola realizovaná či na kúpu softvéru, ktorý nebol sfunkčnený alebo na prepravu a umiestnenie darovaného zariadenia, ktoré nikdy nebolo nainštalované, celkovo v sume viac ako 300.000 eur. V uvedených prípadoch nebol podľa kontrolórov súčasne dodržaný zákon o účtovníctve.

Ako NKÚ dodal, spoločnosť má v predmete činnosti uvedenú aj výskumnú činnosť, ktorú však od roku 2012 nerealizovala.